Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Opublikowano: 30 Oct 2018

Jeszcze niedawno obowiązywała zasada, że w CV powinno się znajdować tylko poważne zdjęcie na jasnym tle: panie z delikatnym makijażem, panowie najlepiej bez zarostu. Na rozmowę kwalifikacyjną obowiązkowo elegancka koszula, a do tego garnitur albo garsonka. Czy takie zasady nadal obowiązują?

Dużo zależy od tego gdzie idziemy na rozmowę, jaka to branża i jaki dress code w danej firmie panuje. Niezależnie, czy jest to konserwatywny styl biznesowy, czy luźny styl casualowy, zawsze powinniśmy się ubrać stosownie do sytuacji. Ubiór to nie tylko nasza wizytówka, ale wyrażamy tym też szacunek dla przyszłego pracodawcy, pokazujemy że nam zależy.

Smart Casual

Styl biznesowy, najbardziej oficjalny tzw. smart oznacza dla mężczyzn konieczność założenia garnituru, a dla kobiet kostiumu. Dostosowanie swojego wizerunku do branży i stanowiska, na jakie aplikujemy, to jedno, ale równie ważne jest zadbanie o to, by w wybranym stroju zaprezentować się swobodnie. Firmowy dress code coraz częściej dopuszcza smart casual, czyli elegancję, w której kandydat podczas rozmowy kwalifikacyjnej może lepiej wyrazić siebie.

W stylu smart, najbardziej zalecanym na rozmowę kwalifikacyjną np. w banku, nie każdy będzie czuł się dobrze. Dlatego, jeśli nie staramy się o posadę prezesa, możemy odrzucić styl smart i  wybrać smart casual. Ten styl wciąż trzyma się biznesowych zasad, jest elegancki, ale już nie sztywny.

Niezależnie czy u kobiet, czy u mężczyzn smart casual nie dopuszcza ubrań z błyszczących materiałów, zestawiania krzykliwych kolorów i przyjścia na rozmowę w pogniecionym stroju.

Business Casual

To nieco luźniejszy, ale wciąż formalny styl ubioru. W stylu business casual nie obowiązuje już garnitur. Panowie mogą także zrezygnować z krawata. Najlepiej sprawdzą się spodnie z prostymi nogawkami. Jeśli natomiast zdecydujemy się na jeansy, powinny pozostać w ciemnych odcieniach. Z górnych części garderoby można zdecydować się na rozpinaną koszulę i marynarkę, która nie musi być już tego samego koloru, co spodnie. Kobieta może pozwolić sobie na odstawienie do szafy sztywnych żakietów, jeśli chodzi o spódnice, to powinny być one raczej proste i sięgać za kolano. W tej stylizacji można zastosować wygodne buty na małym obcasie.

Bez względu na to, czy nasz strój jest bardziej lub mnie klasyczny, to na rozmowie powinien on być zawsze czysty, świeży i wyprasowany

Strój świadczy o naszym zaangażowaniu w proces rekrutacji i może świadczyć o motywacji oraz nastawieniu do obowiązków. Zadbajmy o odpowiedni ubiór, aby poczuć się pewniej i wywrzeć korzystne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Pamiętajmy, że mowa ciała i nasze wypowiedzi także są naszą wizytówką.