Jak napisać dobrze CV i na co zwrócić uwagę przy jego czytaniu

Jak napisać dobrze CV i na co zwrócić uwagę przy jego czytaniu

Opublikowano: 16 Oct 2018

CV jest zwykle pierwszą formą kontaktu kandydata z rekruterem. W odróżnieniu od rozmowy twarzą w twarz, daje bardzo ograniczoną szansę na przedstawienie się oraz zaprezentowanie swoich kwalifikacji i mocnych stron. Kandydat musi wyeksponować i wykazać swoje doświadczenie w ograniczonej formie, pracodawca natomiast musi nauczyć się czytać między wierszami, aby dowiedzieć się, czy potencjalny pracownik spełnia wymagania stawiane na danym stanowisku. 

Specjaliści Axamo oferują pomoc we wszystkich aspektach rekrutacji; Kandydaci mogą skorzystać z naszej bezpłatnej konsultacji, dodatkowo udzielamy wskazówek jak sprawić aby dokument był profesjonalny i atrakcyjny dla pracodawcy.

Poprawne odczytanie CV to druga strona medalu. Umiejętne czytanie życiorysu jest konieczne, aby wybrać najodpowiedniejszych  kandydatów. W tym artykule prezentujemy kilka wskazówek od specjalistów Axamo dla obu stron: kandydatów wysyłających CV i czytających je pracodawców.

Jak poprawnie napisać CV?

Każdego dnia rekruterzy otrzymują bardzo dużo CV. Kandydaci często skarżą się, że specjaliści od HR spędzają zbyt mało czasu na każde podanie o pracę lub nie czytają uważnie ich CV.  Niestety taki limit czasowy może być konieczny, biorąc pod uwagę liczbę aplikacji do przeanalizowania. Dlatego kluczowe znaczenie ma rozróżnienie CV spełniajacych okreslone wymagania od pozostałych. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest wyróżnienie najważniejszych sekcji, takich jak doświadczenie i umiejętności. Wymień nie tylko swoje obowiązki wykonywane na zajmowanych stanowiskach, ale także swoje osiągnięcia popierajac konkretnymi przykładami. Dobrą praktyką w tworzeniu CV jest napisanie profesjonalnego podsumowania swojej osoby (twoje doświadczenia i cele zawodowe). To Twoja szansa, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Skoncentruj się na wymaganiach Twojego potencjalnego pracodawcy i ogranicz do minimum zbędne informacje, takie jak doświadczenie zawodowe, które nie jest związane ze stanowiskiem pracy, o które się starasz. Twoje CV nie może być zbyt długie, ale nie powinno być też zbyt zwięzłe, najlepiej napisz najważniejsze rzeczy:

· Dostosuj CV do konkretnej oferty pracy

· Opisz zakres obowiązków na danym stanowisku

· Zastosuj odwróconą chronologię

· Dostosuj długość CV do swojego doświadczenia

· Zadbaj o selekcje informacji

· Pokaż, że Twoje wykształcenie przyda się w pracy

· Zadbaj o czytelne CV

· Postaw na profesjonalny szablon

· Zadbaj o szczegóły

· Opisz konkretne umiejętności i ukończone kursy

Tak może wyglądać przykładowy szablon CV:     

Wzór CV

Na co zwrócić uwagę przy czytaniu CV?

Kłamstwa w CV są obecnie prawdziwą plagą. Czasami trudno jest zweryfikować autentyczność umieszczonych tam informacji, dlatego łatwo można popełnić błąd wybierając nieodpowiednich kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Jak dobrze odczytać CV, aby szybko znaleźć ważne informacje i zweryfikować kłamstwa? Możemy dać Ci kilka wskazówek na ten temat.

Na początku postaraj się ocenić jakie ogólne wrażenie odnosisz po spojrzeniu na CV. Czy dokument jest czytelny i przejrzysty? Czy nie zawiera błędów gramatycznych i stylistycznych? Jeśli dokumenty aplikacyjne są zrozumiałe, oznacza to najczęściej, że zostały starannie przygotowane. Jeśli CV jest mało przejrzyste lub niespójne, może to oznaczać, że autor próbował coś ukryć. Nie warto ignorować pierwszego wrażenia z lektury.  

Czy kandydat zadał sobie trud, by dostosować swoje CV oferowanej posady? Czy wyróżnił te umiejętności i kompetencje, które są niezbędne do pracy na tym stanowisku?  Czy podkreślił, jak to, co potrafi ma się do potrzeb firmy? Można to zrobić już na poziomie CV. 

Czy praca, która jest oferowana wymaga konkretnych kwalifikacji? Patrzymy nie tylko na stopnie akademickie i inne wypisane w CV elementy wykształcenia, ale też instytucje, które stoją za edukacją kandydata.

Szukamy jasnych dowodów stabilności i zaangażowania. Jeśli w życiorysie brakuje dat poprzednich prac, prosimy o uzupełnienie. Upewniamy się, że kandydat ma wytłumaczenie na przerwy w pracy. Podobnie w przypadku częstych zmian zatrudnienia. Sprawdzamy, czy rzeczywiście ma potrzebne nam doświadczenie.