Studenckie CV i jak z tego wybrnąć...

Studenckie CV i jak z tego wybrnąć...

Opublikowano: 08 Jul 2019

Drogi Studencie, stawiający pierwsze kroki w życiu zawodowym. Pewnie nieraz wydaje Ci się, że na rynku pracy nie możesz wiele zdziałać.  Jakże mylne wrażenie! Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile jesteś w stanie napisać w swoim CV, mimo małego doświadczenia zawodowego.

Zabierzmy się teraz za odczarowanie studenckiego CV!

Jak wiesz po naszym poprzednim artykule (https://www.axamo.pl/news/list-motywacyjny-czy-warto-go-pisac), w liście motywacyjnym możesz pozwolić sobie na większą swobodę i kreatywność. Jednak w przypadku CV lepiej skupić się na konkretnych informacjach i umiejętnościach twardych.

Przejdźmy do omówienia tego, czego nie warto pomijać w CV, innymi słowy jego żelaznego układu:

Dane osobowe (+ krótkie podsumowanie zawodowe)

Z napisaniem danych raczej nie będzie problemu, jednak czym jest podsumowanie? Są to pierwsze słowa jakie zobaczy rekrutujący w Twoim CV. Warto napisać tu kilka zdań kim jesteś, jakie były Twoje pierwsze doświadczenia zbliżające Cię do zawodu oraz jaki jest Twój cel zawodowy.
np. Jestem studentem III roku Reklamy i PR. Moje pierwsze doświadczenie zdobyłem działając w magazynie studenckim oraz podczas odbywania praktyk w agencji prasowej. Obecnie chciałbym odbyć staż w dziale PR.

Wykształcenie

Opisz w nim, gdzie obecnie studiujesz - typ studiów, kierunek, specjalność. W przypadku poprzednich szkół - jeżeli nawiązują do interesującego Cię zawodu i wnoszą coś ciekawego do Twojego doświadczenia, możesz je umieścić, w innym wypadku lepiej je pominąć.

Doświadczenie zawodowe

…czyli najbardziej interesujące nas zagadnienie. Sprecyzujmy na początku, co możemy rozumieć przez doświadczenie zawodowe, ponieważ, co ciekawe, nie muszą to być koniecznie tylko wykonywane przez Ciebie prace. Możesz tę sekcję nazwać „Działalnością dodatkową” i opisać w niej:
np. odbywane wolontariaty, praktyki, staże, prowadzony blog tematyczny, czy udzielanie korepetycji.

Działasz aktywnie na swojej uczelni? Możesz stworzyć sekcję „Działalność studencka”, gdzie opiszesz w jaki sposób zajmowane stanowiska wpłynęły na Twój rozwój pod kątem interesującej Cię pracy. Przykładami przydatnych aktywności mogą być:
np. samorząd studencki, funkcja starosty, organizacja wydarzeń i imprez, angażowanie w pracę kół naukowych.

Jeżeli miałeś styczność z pracami dodatkowymi/sezonowymi nie obawiaj się ich umieszczać w CV! Najważniejsze jest to, abyś odpowiednio je opisał. Zawrzyj tylko te wykonywane zadania, które mogą się okazać istotne w Twojej przyszłej pracy. Zobaczmy to na przykładzie pracy w gastronomii:
np. Restauracja XYZ – pełnione obowiązki:
- zarządzanie zespołem,
- koordynacja dostaw,
- bezpośrednia sprzedaż i kontakt z klientem,
- tworzenie plakatów reklamowych oraz postów promocyjnych.
Pomijamy: obsługa ekspresu ciśnieniowego, praca za barem, pomoc kuchnii, dbanie o czystość sal.

Dodatkowe informacje

Tutaj możesz się wykazać, oczywiście nadal pamiętaj, żeby pisać tylko i wyłącznie informacje, które będą  przydatne pracodawcy. Możesz wymienić  w tej sekcji odbyte kursy i szkolenia, czy zdobyte certyfikaty. Uczestniczyłeś w wymianie studenckiej? Także warto o tym wspomnieć! Zawrzyj tutaj, jakie znasz języki obce i na jakim poziomie, najlepiej przyjmując ogólnie obowiązująca skalę Rady Europy (np. A1, B2, C2). Jeżeli to wymagane, napisz o posiadanym prawo jazdy. Warto też odpuścić sobie klasyczną formułkę „obsługa MS Office”, lepiej napisz konretnie, np. bardzo dobra znajomość MS Excel – tabele przestawne.

Wartym uwagi zagadnieniem są umiejętności miękkie. W ich przypadku ważny jest brak przesady. Opisz tylko istotne cechy, takie które okażą się przydatne i adekwatne do danego stanowiska
np. komunikatywność, otwartość, nastawienie na pracę w zespole.

Pamiętaj, że ten akapit nie jest naistotniejszą częścią CV, jednak całkowite pominięcie go nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu rekrutujący będzie mógł Cię lepiej poznać.

Zainteresowania

Tej sekcji nie warto traktować pobłażliwie. Może okazać się ona Twoim kolejnym „doświadczeniem”. W jaki sposób? To jakie masz zainteresowania dużo o Tobie mówi. 
np. Jeżeli Twoim hobby jest sport grupowy, może okazać się, że bardzo dobrze potrafisz zarządzać zespołem i z nim współpracować. Blogowanie wskaże na lekkie pióro, a gry strategiczne - analityczny umysł.

Przykłady można mnożyć. Ważne, abyś nie zastanawiał się długo nad swoimi zainteresowaniami, opisz to co lubisz robić, w taki sposób, aby było to istotne na danym stanowisku.

A może na własną rękę rozwijasz się w kierunku swojej wymarzonej pracy? Zainteresowanie zawodowe zawsze będzie ważne dla pracodawcy. Warto je opisać,wykażesz tym samym zaangażowanie i determinację.

Studencie, teraz nie pozostało Ci nic innego, jak zasiąść przed komputerem i stworzyć swoje pierwsze CV! Pamiętaj, aplikując w tym wieku nikt nie wymaga od Ciebie wieloletniego doświadczenia, oczekiwania wobec Ciebie to zaangażowanie, chęć do pracy, nauki i rozwoju. Ważne, abyś nie ograniczał się tylko do zajęć na uczelni, możliwości zdobywania kompetencji masz wiele, dlatego nie zwlekaj.
Ciesz się z co raz to nowszych doświadczeń i wpisuj je dumnie do swojego CV!