Rozmowa kwalifikacyjna. Jak odpowiedzieć na pytanie: “Dlaczego chcesz zmienić swoją aktualną pracę?”

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak odpowiedzieć na pytanie:  “Dlaczego chcesz zmienić swoją aktualną pracę?”

Opublikowano: 14 Nov 2018

Twój potencjalny pracodawca zawsze będzie chciał wiedzieć, dlaczego szukasz nowej pracy, ale na to pytanie często trudno jest odpowiedzieć. W końcu twoje powody mogą być różne!

Oto kilka wskazówek jak doskonale wybrnąć z tego kłopotliwego pytania:

  1. Myśl pozytywnie

To pytanie to nie zachęta aby obrzucać błotem obecnego pracodawcę - to rozmowa kwalifikacyjna, a nie terapia! Pomyśl o dobrych rzeczach, które dała ci obecna praca (np.: zdobyłeś sporo doświadczenia i wiedzę, przez co czujesz się przygotowany do objęcia bardziej odpowiedzialnego stanowiska itp.)

  1. Nie bądź osobisty

Pamiętaj, to jest pytanie o twoją karierę zawodową. Nie rozpoczynaj niepotrzebnego wyciągania osobistych uraz wobec współpracowników, szefa, czy kierownika; nie opłakuj też kultury pracy w obecnej organizacji. Nawet jeśli  nie zawsze jest sprzyjająca atmosfera w pracy (a wiemy, że czasami tak jest), najlepiej jest zostawić to bez komentarza. Jeśli naprawdę uważasz, że musisz wspomnieć o osobistych problemach z innymi osobami, upewnij się, że je masz.

  1. Zawsze mów, że chcesz więcej, a nie mniej

Nie chodzi tu tylko o zarobki (chociaż to bardzo ważny argument aby zmienić pracę), ale również o zakres obowiązków. Nie daj złapać się na tym, aby narzekać na nadmiar obowiązków lub zbyt wiele pracy u obecnego pracodawcy. Może to rzucić podejrzenie, ze jesteś leniwy lub unikasz  odpowiedzialności za wykonywane obowiązki lub, że lubisz narzekać i spodziewasz się mniejszego nakładu pracy.

  1. Połącz kropki

Stwórz swoiste powiązanie pomiędzy bieżącą rolą, a stanowiskiem o które się starasz. Opowiedz  o umiejętnościach i doświadczeniach, których nauczyła Cię Twoja obecna rola i jak pomoże Ci to odnieść sukces w nowej pracy, wyjaśnij, że firma, instytucja do której aplikowałeś  jest miejscem, w którym możesz w pełni rozwinąć te umiejętności i zdobyć nowe wspaniałe doświadczenia.

Podsumowując, najlepszą odpowiedzią w przypadku pytania o przyczynę zmiany pracy jest stwierdzenie, że poszukujemy większych możliwości osiągania sukcesów, pracy nad bardziej odpowiedzialnymi zadaniami, większej odpowiedzialności, wpływu na kierunek firmy itp.